PRIJÍMACIE SKÚŠKY - DOD

• ŠTUDIJNÉ ODBORY A UPLATNENIE ŠTUDENTA

• SSŠŠ Trenčianske Teplice poskytuje žiakom absolvovanie uceleného štvorročného štúdia a úplné ukončenie vyššieho sekundárneho vzdelania.

Rozvíjame talent v oblasti športu, poskytujeme kvalitné vzdelávanie, ktoré je ukončené maturitnou skúškou s možnosťou pokračovania v štúdiu na vysokých školách, prípadne na rôznych formách pomaturitného štúdia. Naši absolventi sa môžu po úspešnom ukončení štúdia presadiť tiež ako profesionálni športovci či odborníci v športe – tréneri, inštruktori športu, športoví manažéri a pod. Naši absolventi môžu získať Osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon odbornej činnosti TRÉNER ŠPORTU 1., 2. a 3. kvalifikačného stupňa, alebo ako INŠTRUKTOR ŠPORTU.

1. Gymnázium šport 7902 J

Študijný odbor 7902 J gymnázium šport je dobiehajúci odbor platný pre študentov, ktorí sú v súčasnosti žiakmi školy, od 1.9.2019 ho nahrádza odbor Športové gymnázium 7451 J.

2. Športové gymnázium 7451 J

Platný od 2.9.2019

Ide v podstate o pokračovanie študijného odboru 7902 J gymnázium šport, s ktorým sú takmer totožné. Tento študijný odbor kladie na športovo nadaných študentov nároky zvládnuť gymnaziálne učivo zároveň s ich tréningovým procesom. Základom sú predmety, ktoré sa bežne vyučujú na gymnáziách, doplnené o športové (teoretické a praktické) predmety, ktoré profilujú našu školu. Napríklad Základy športovej prípravy, Šport a veda, Šport a osobnosť športovca, Šport a zdravie, Špeciálna a všeobecná športová príprava. Študenti maturujú zo slovenského jazyka a literatúry, anglického alebo nemeckého jazyka a dvoch voliteľných predmetov. Absolventi tohto študijného programu sú kvalitne pripravení pre ďalšie štúdium na VŠ i na dráhu odborníka v športe.

Po úspešnom zvládnutí obhajoby záverečných prác, vykonaní praxe v danom športe a absolvovaní maturitnej skúšky z predmetu Základy športovej prípravy získajú naši študenti Osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon odbornej činnosti TRÉNER ŠPORTU 1., 2. a 3. kvalifikačného stupňa, alebo ako INŠTRUKTOR ŠPORTU.

3. Športový manažment 7471 M

Platný od 2.9.2019

Tento študijný odbor ponúka vzdelávanie študentom so športovým nadaním pre výkon povolania odborných činností v športe. Absolvent tohto odboru je plne spôsobilý viesť športovú prípravu na úrovni vrcholového športu mládeže a výkonnostného športu dospelých.

Pojem športový manažment môžeme chápať ako spôsob uceleného riadenia telovýchovných a športových zväzov, spolkov, klubov, telovýchovných jednôt alebo družstiev a pod. Tento termín obsahuje vedľa seba dva komponenty „manažment“ a „šport“. Prvý komponent - manažment v sebe zahŕňa nielen manažérske funkcie ako je organizovanie, plánovanie, vedenie ľudí a kontrola, ale aj oblasti ako účtovníctvo, marketing, ekonómia, financie či právo. Na druhej strane šport z hľadiska športového manažmentu zahŕňa aj oblasť divákov, ktorá sa sústreďuje na konzumáciu zábavy a má v strede svojho záujmu aktívnu účasť súťažiacich na športových a telovýchovných aktivitách. Športový manažment má študentom sprostredkovať potrebné vedomosti, zručnosti a spôsobilosti, pomocou ktorých získajú základnú orientáciu v problematike športu ako spoločenského fenoménu. Zároveň budú schopní narábať so základnými manažérskymi a marketingovými kategóriami a pojmami v súvislosti so športom. Študijný odbor Športový manažment umožňuje študentom získať základné poznatky z jednotlivých obsahových okruhov, utvárať si vlastné názory a postoje, pochopiť význam manažmentu, osvojiť si základné manažérske schopnosti a zručnosti, poznať úlohu manažéra, chápať riadiace a organizačné činnosti, uvedomovať si potrebu celoživotného vzdelávania sa v manažmente, uplatňovať ekonomické a manažérske vedomosti v športe, pracovať s peniazmi, vysvetliť princípy športového manažmentu iným pracovníkom v športe, vedieť aplikovať manažérske a marketingové vedomosti aj do iných oblastí, vedieť odborne komunikovať s riadiacimi pracovníkmi v športe, prispôsobovať sa novým trendom v športovom manažmente, rešpektovať a využívať lokálne manažérske špecifiká v športe.