Občianska náuka: Web stránka

• Občianska náuka (OBN)

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

Predmet občianska náuka prispieva k vytváraniu a rozvoju sociálneho a občianskeho vedomia žiakov. Prostredníctvom vymedzených pojmov a výkonov sprostredkuje potrebné vedomosti, zručnosti a nadobudnutie spôsobilostí, ktoré žiakom umožnia orientovať sa v sociálnej realite a ich začleňovaniu do rôznych spoločenských vzťahov a väzieb. Otvára cestu k realistickému sebapoznávaniu a poznávaniu osobnosti druhých ľudí a k pochopeniu vlastného konania i konania druhých ľudí v kontexte rôznych životných situácií. Oboznamuje žiakov so vzťahmi v rodine a v škole, s činnosťou dôležitých politických inštitúcií a orgánov a s možnými spôsobmi zapojenia sa jednotlivcov do občianskeho života. Rozvíja občianske a právne vedomie žiakov, posilňuje zmysel jednotlivcov pre osobnú i občiansku zodpovednosť a motivuje žiakov k aktívnej občianskej angažovanosti, ktorej jedným z dôležitých predpokladov je kritické myslenie. Poskytuje základy ekonomickej gramotnosti, učí žiakov základnej orientácii a uplatneniu sa na pracovnom trhu aj v medzinárodnom meradle, oboznamuje so základným kategoriálno-pojmovým aparátom filozofie, prezentuje filozofiu ako určité laboratórium ľudského myslenia.

Predmet OBN vyučuje v šk. roku 2019/2020:

1. ŠA - Mgr. Erika Igazová

2.ŠA - Mgr. Marián Janák

II.OA, III.OA - Mgr. Martina Sádecká - mata.sadecka@gmail.com

VI.OA, 3.ŠA - Mgr. Zuzana Komárková

VII.OA - PaedDr. Františka Vranková

Podrobné informácie nájdete v sekcii "Učitelia" pod menom vyučujúceho.